Přelomový rok 2022 končí. Přinášíme tipy na knihy, které zaujaly osobnosti CEVRO ARENY a CEVRO Institutu. Nechte se inspirovat tím, co doporučují diplomaté Tomáš Pojar a Cyril Svoboda, rektor CEVRO Institutu Tomáš Jarmara, politologové Karel B. Müller a Ladislav Mrklas, publicista Roman Joch či generál Jiří Šedivý.
CYRIL SVOBODA: Strach a svoboda: Jak nás změnila 2. světová válka
Mám rád díla od Keitha Lowe, letos jsem přečetl jeho knihu Strach a svoboda.
Autor čtenáře vtáhne prostřednictvím příběhů konkrétních osob do řešení klíčových okamžiků dějin dvacátého století po druhé světové válce. Čtivým způsobem objasňuje osudové momenty moderních dějin.
LADISLAV MRKLAS: Moc geografie v 21. století
Kniha pro všechny milovníky politické geografie a map. Britský novinář a specialista na mezinárodní vztahy tu předkládá svou vizi deseti světových regionů, kde se bude v nejbližších dekádách rozhodovat o globální politice. Připomíná, jak důležitou roli hrají periferní a hraniční regiony. Nezůstává však jen na naší planetě, neboť válka o vesmír už dávno začala.
TOMÁŠ POJAR: Kateřina Tučková: Bílá voda / Karin Lednická: Životice / Tuvia Tenenbom: Po čem rabíni touží
Na prvním místě bych doporučil Bílou vodu, zcela nepochybně solidní a oceněníhodný literární počin.
Na druhém místě pak Životice. Obraz (po)zapomenuté tragédie, další střípek z historie odlehlé části naší země.
A do třetice osvěžující vhled do nepředstavitelného ultraortodoxního světa Po čem rabíni touží.
TOMÁŠ JARMARA: Karin Lednická: Životice / Michal Houellebecq: Zničit
Životice. Obraz (po)zapomenuté tragédie. Karin Lednická nabízí strhující propojení beletrie a literatury faktu v silném příběhu události konce 2. světové války na Těšínsku, v (po)zapomenuté východní části naší země .
Michel Houellebecq: Zničit. Méně „skandální“ a čtivé dílo francouzského romanopisce kombinující různé žánry. Také politický thriller ukazující zákulisí a cynické mechanismy politiky s přesahem do roviny osobního až existenciálního a rodinného dramatu, s překvapivě smířlivým, témeř optimistickým závěrem.
KAREL B. MÜLLER: Jan Štifter: Paví Hody / Štěpán Javůrek: Sudetský dům
Viděno politicky, zaujaly mě Paví hody od Jana Štiftera (nar. 1984) a Sudetský dům od Štěpána Javůrka (nar. 1987). Především výběrem tématu. Oba romány zpracovávají poutavé a vypovídající příběhy zasazené do dramatických dějů ve vztazích mezi československými Čechy a Němci.
Také v minulých letech se tomuto tématu věnovala řada českých autorů mladší a střední generace. Je pochopitelné, že autoři, jejichž zkušenost s destruktivním nacionalismem (ale i komunismem) je plně zprostředkována, zažívají určitou fascinaci těmito událostmi. Ty totiž ostře korespondují s jejich životní zkušeností, která je prostoupena nebývalou mírou bezpečí, svobody, evropanství. Je dobře, že literární produkce mladších autorů věnuje otázce vyrovnávání se s traumatickou minulostí takovou pozornost.
Nezbývá než si přát, aby politika doháněla literaturu. Naše politická reprezentace by měla věnovat tématu česko-německých vztahů větší i trvalejší pozornost. Bylo by potřeba vytvořit robustnější institucionální financování aktivit a organizací, které se otázkám vyrovnávání se s minulostí a pěstování dobrých sousedských vztahů soustavně věnují. S našimi německými sousedy potřebujeme sdílet konfliktní porozumění minulosti způsobem, který nerozděluje, nýbrž spojuje. Dialogicky, pozorně, trpělivě...
ROMAN JOCH: Fitzroy Maclean: Výpravy na východ / Tuvia Tenenbom: Po čem rabíni touží
Fitzroy Maclean: Výpravy na východ. Agent britské Secret Intelligence Service, jeden ze vzorů pro Jamese Bonda (protřepat, nemíchat). V 30. letech na ambasádě v Moskvě, cestoval do střední Asie. Za války severní Afrika. A pak Jugoslávie. Tento skotský konzervativec se spřátelil s komunistou Titem. A koupil si vilu na Korčule. Kniha je strhující.
Tuvia Tenenbom: Po čem rabíni touží. Tuvia nikdy nezklame. Je vynikající jako vždy. Nejlepší pasáže jsou o náboženství. Druhé nejlepší? O sexu. A obojí spolu souvisí víc, než si myslíte.
Comments