NÁZOR: Proč by SPOLU nemělo kriminalizovat komunisty
- JONÁŠ EDER
- před 1 dnem
- Minut čtení: 3
Trojice zástupců koalice SPOLU přichází s návrhem postavit mimo zákon propagaci komunistické ideologie. Ta by se tím dostala na stejnou úroveň jako nacismus. Bohulibý záměr má ale velmi špatné načasování.

Poslanci Marek Benda (ODS), Šimon Heller (KDU-ČSL) a Martin Dlouhý (TOP 09) návrhem postavit mimo zákon propagaci komunistické ideologie reagují na únorovou výzvu tří institucí – Ústavu pro studium totalitních režimů, Platformy evropské paměti a svědomí a Muzea paměti národa 20. století, které se na členy Poslanecké sněmovny s podnětem obrátily.
Obdobných pokusů o kriminalizaci Komunistické strany proběhlo v minulosti již mnoho. Jeden z prvních hned z kraje roku 1990, kdy tehdejší pražský prokurátor a pozdější ministr vnitra Tomáš Sokol oznámil Komunistické straně v otevřeném dopise, že na ni bude nahlíženo stejně jako na strany fašistického typu. Neúspěšný boj proti KSČM vedl dlouhou dobu i někdejší senátor Jaromír Štětina, který se v roce 2011 snažil Komunistickou stranu Čech a Moravy zažalovat a zastavit tím její činnost.
Tedy nic nového v naší historii. Ústavní právník Ondřej Preuss sdělil serveru Novinky.cz, že by nynější návrh pravděpodobně ani nevedl k rozpuštění KSČM. Komunistická strana by však kupříkladu musela omezit svůj e-shop, na kterém lze zakoupit trička s tváří V. I. Lenina či se srpem a kladivem.
SPOLU pouze nabije „druhé straně“
Přestože návrh zákona není tak tvrdý jako některé předchozí pokusy a jeho smyslem není rozpustit KSČM coby jedinou stranu, která se svým názvem stále hlásí k minulému režimu, považuji jej za velmi nešťastný. Problematický není ani tak obsah normy, jako to, kdy s ním poslanci SPOLU přicházejí. V době startující kampaně pro volby do Poslanecké sněmovny se takový krok zástupců vládních stran jistě stane terčem KSČM, která se voleb účastní pod značkou koalice STAČILO!.
Je-li záměrem skutečně zabránit šíření komunistické ideologie, pak se domnívám, že dopad bude naprosto marginální, neboť Kateřině Konečné se podařilo z Komunistické strany Čech a Moravy v rámci STAČILO! vytvořit jakousi národně konzervativní frontu, která má s kdysi krajně levicovou, revolučně-dělnickou stranou pramálo společného. Lze to ilustrovat tím, že je často složité rozeznat od sebe výroky Konečné a kupříkladu Zuzany Majerové Zahradníkové, lídryně strany Trikolora, řazené naopak na krajní pravici. To ovšem nikterak nebrání zástupcům koalice STAČILO! vyrukovat s tím, že se zmínění poslanci, potažmo rovnou celá Koalice SPOLU, snaží v rámci předvolebního boje kriminalizovat představitele opozičních subjektů, které mají podle průzkumů šanci dostat se do dolní komory Parlamentu České republiky. Není to sice pravda, ale mohla by být.
Nutno dodat, že i na naše volební klání dopadne stín nedávných dramatických událostí v Rumunsku a Francii, kde bylo předním opozičním politikům soudním rozhodnutím znemožněno kandidovat. V zájmu české vlády určitě není budit u voličů opozice dojem, že se takový zásah chystá i u nás.
Výběr správného načasování
U některých návrhů, byť mohou být motivovány podnětem jistě úctyhodných institucí, které se domnívají, že podobné zákony měly být přijaty již dávno, je nezbytné promýšlet i to, kdy s nimi do Sněmovny přijít. Myslím si, že daný návrh poslanců vládních stran může do předvolební kampaně přivést jen naprosto zbytečné, o to však jednodušeji komunikovatelné téma pro část opozice. Voliči budou tak vystaveni manipulaci ze strany komunistických zástupců koalice STAČILO!, stavících se do role oběti současného režimu, který ale ve skutečnosti v ničem nepřipomíná režim, na němž se ti samí lidé podíleli před rokem 1989. Snaha zabránit šíření komunistické ideologie může nakonec napomoci tomu, že v poslaneckých lavicích zasednou členové politické strany, která ve svém názvu slovo „komunistická“ stále má.
A má-li být jediným dopadem normy to, že komunisté nebudou moci na svém e-shopu prodávat trička s podobiznami Lenina, pak je to výsledek velmi chabý na to, jaké karty tím do rukou radikální opozice může dát.
Jonáš Eder je studentem programu Politologie a mezinárodní vztahy na CEVRO Univerzitě. Text vznikl v rámci kurzu Na semestr novinářem!
Comments