top of page

ARCHIV

ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ: Ukrajinská armáda překvapila Rusy a zahájila druhou protiofenzivu u Charkova

V návaznosti na nedávný článek "Ukrajinská protiofenziva na jižní frontě – je myšlena skutečně či jde o zastírací manévr?" to nyní vypadá, že ukrajinská armáda skutečně připravila na Rusy past. Zatímco se ruská armáda připravovala na obranu Chersonské, respektive Záporožské oblasti, a přesouvala do těchto míst posily a zálohy, ukrajinské síly v úterý 6. září zahájily překvapivou protiofenzivu v Charkovské oblasti pravděpodobně s cílem přerušit Rusům strategické dopravní tepny na Donbas.


Podle velení ukrajinské armády se útoku účastní 25. výsadková brigáda, 80. letecká útočná brigáda a 92. mechanizovaná brigáda (ilustrační foto), zdroj: shutterstock.

Informace obou válčících stran sice není možné stoprocentně ověřit, avšak jak ukrajinské, tak ruské zdroje hovoří o velkém překvapení a postupu ukrajinské armády až o 50 kilometrů do nitra Ruskem okupovaného teritoria.


Podle velení ukrajinské armády se útoku účastní 25. výsadková brigáda, 80. letecká útočná brigáda a 92. mechanizovaná brigáda. Ruskou obranu tvoří převážně jednotky národní gardy oslabené přesunem posil do jižních oblastí. Cílem ukrajinské protiofenzivy je zřejmě přerušení silničního a železničního spojení obsazením strategického 30tisícového města Kupjansk. Tím by došlo k narušení dopravního spojení s ještě strategičtějším městem Izjum, které slouží jako zásobovací centrum a odrazový můstek pro ruskou armádu na Donbase.


Předpokládaný postup ukrajinské armády hluboko do ruskem okupovaného území ve směru na Kupjansk, zdroj: MilitaryLand.net

V tuto chvíli se podle dostupných informací podařilo ukrajinské armádě rapidním postupem osvobodit 30tisícové město Balaklija a asi deset větších obcí - například strategické vesnice Volokhiv Jar nebo Ševčenkove, čímž byly přerušeny silniční tepny bránícím se ruským jednotkám a na několika místech hrozí jejich obklíčení.


Vzhledem k tomu, že se jedná o začátek operace, podrobnější informace nejsou známy, avšak dosavadní množství fotografií a videí zveřejněných vojáky z bojů svědčí o masivním nasazení tanků, obrněných transportérů i letectva.

Video: Ukrajinské jednotky vyvěšují vlaku nad osvobozeným městem Balaklija | Twitter


V rámci zveřejněných videí z posledních dnů si můžeme povšimnout Ukrajinci používané západní techniky, jako je například pásový obrněný transportér M113, nizozemský obrněný transportér YPR-765 či britské obrněné vozidlo (kategorie MRAP) Mastiff.

Video: Útok ukrajinské mechanizované pěchoty v blízkosti obce Balaklija v Charkovské oblasti | Twitter


Boje pokračují také na jižní frontě v Chersonské oblasti, kde dochází k upevňování pozic ukrajinské armády na osvobozených územích. V tuto chvíli nelze předvídat, která z obou operací má větší důležitost či které operace se účastní větší počet jednotek.


Každopádně aktivita vyvíjená ukrajinským letectvem svědčí o důležitosti útočných operací na obou frontách. Jen za posledních 24 hodin bylo provedeno cca 30 leteckých útoků na ruské opěrné body.


„Útočné letectvo zahrnuje pozemní útočné letouny Su-25 a bombardéry Su-24M. Kryjí je stíhací letouny Mig-29 vyzbrojené protiradarovými střelami HARM používanými k ničení ruské protiletadlové obrany. Ruce našeho letectva jsou volné, takže letectvo může provádět údery v různých směrech, aby podpořilo naše pozemní síly. Nálety ničí logistická centra, muniční sklady, vybavení a personál. Leteckou podporu poskytujeme efektivně všude, protože pro pěchotu je velmi obtížné operovat bez letecké podpory,“ uvedl Jurij Ignat, mluvčí vzdušných sil ukrajinských ozbrojených sil.


Podle Ignata se ruské letectvo bojí létat nad Ukrajinou kontrolovaným územím a soustřeďuje se na leteckou podporu v místech zuřivých bojů blízko frontové linie, což je Mykolajivská, Záporožská, Chersonská a Charkovská oblast. I zde jsou však nepřátelské letouny a vrtulníky v nebezpečí a každý den jsou hlášeny jejich sestřely. Za poslední den jsou hlášeny sestřely dvou letadel Su-25, vrtulníků Ka-52 a Mi-24 a také pěti bezpilotních letounů.

Video: Sestřel ruského bitevního letounu Su-25 v Charkovské oblasti | Twitter


K úspěšným operacím ukrajinské armády navíc lze nyní také zařadit srpnové raketové útoky na krymské základny. Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj ve zprávě o strategii ukrajinské armády pro rok 2023 potvrdil, že za útoky na vojenské cíle na Krymu, včetně ruské vojenské letecké základny Saky, je zodpovědná ukrajinská armáda.


Zmíněné raketové útoky byly s největší pravděpodobností provedeny novými ukrajinskými raketomety Hrom-2, které by měly mít dosah až 500 kilometrů. Pokud by se možnosti přesných zásahů hluboko do ruského teritoria potvrdily, navíc zbraněmi ukrajinské výroby, znamenalo by to pro Rusy velké ohrožení strategických cílů, jako jsou muniční a logistické sklady v příhraničních oblastech Ruska nebo Krymský most.


 

Článek byl převzat z partnerského webu CZDEFENCE, použité zdroje: Ukrinform, MilitaryLand.net

173 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page